Dweba amaphulo, imigca kunye neetekisi ze-polygonal ukusuka kwi-Excel ukuya kwi-AutoCAD

Ndiluhlu lwamanxibelelwano kwi-Excel. Kulezi zikhokelo ze-X, u-Y ulungelelaniso, kunye negama le-vertex. Into endiyifunayo ukuyibeka kwi-AutoCAD. Kule meko siza kusebenzisa ukusetyenziswa kweempendulo kwi-text-concatenated text in Excel.

Qondanisa umyalelo wokufakwa kwamaphuzu kwi-AutoCAD

Le theyibhile kubonisiwe kule grafu, njengoko sibonile, iquka ikholam ekuthiwa enekona, ngoko UTM iququzelela ukuba X imihlathi, Y.

Into yokuqala esimele siyenze kukuba kukuqulunqa izilungelelaniso njengoko umyalelo we-AutoCAD ulindele kubo. Umzekelo, ukudweba iphuzu esiza kuhlala kulo: POINT X ulungelelaniso, Y ulungelelanise.

Ngoko, oko esiza kwenzayo kufaka ikholomu entsha kunye nale datha echanekileyo, kwifomu:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Ukwenza oku ngqambileyo ndenze oku kulandelayo:

  • Ndibizele iseli i-D4 negama elithi POINT,
  • Ndidale umsebenzi wendlela ye-concatenate, umtya obandakanya iseli engu-POPO, ndiye ndashiya isithuba ndisebenzisa »«, ndiye ndalinganisa iseli ye-B5 ngomjikelo onamanani amabini, emva koko ndazobe ikoma endandiyisebenzisa «,», emva koko iseli concatenated C5. Ndaye ndazikopalela eminye imiqolo.

Dweba amanqaku kwi-Excel

Ndikopishe iziqulatho zekholam D kwifayili yombhalo.

Ukuyifeza, kubhaliwe kwibha ye-SCRIPT ibha yomyalelo, uze ukhethe ukungena. Oko kuphakamisa ukukhangela kwaye ndikhangele ifayile endibizile geofumadas.scr. Xa ukhe ukhethwe, iqhosha elivulekileyo lixinyiwe.

Kwaye ke, kukho apho sinezandi ezitsalwe.

Ukuba imeko ingabonakali, kuyimfuneko ukufikelela kwisethi epheleleyo yezinto. Ngenxa yale nto sibhala umyalelo Zoom, faka, Kude, faka.

Ukuba imeko ibonakala ingabonakali, umyalelo we-PTYPE uyenziwa, ke lowo uboniswe kumfanekiso ukhethwe.

Qondanisa umyalelo kwi-Excel uze udwebe i-polygon kwi-AutoCAD

Ukudweba i-polygon kuya kuba yinto efanayo. kunye neentlobo eziza kuthi sizenzele umyalelo we-PLINE, ngoko ulungelelaniso oluqingqiweyo kwaye ekugqibeleni umyalelo we-CLOSE.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
ABAKHULU

Siza kubiza le script geofumadas2.scr, kwaye xa sisenza siza kuba nomkhondo womzobo. Ndikhethile umbala ophuzi ukuba ndibone umahluko phakathi kweempawu ezibomvu.

Qinisekisa umyalelo kwi-Excel uze uqaphele ii-vertic kwi-AutoCAD

Ekugqibeleni, siyaqwalasela iicatshulwa kwikholamu yokuqala njengezichasiselo kwi-vertex nganye. Kule nto, siza kuhambisa umyalelo ngale ndlela elandelayo:

I-TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Lo myalelo ubonisa:

  • Umyalelo we TEXT,
  • Imeko yesicatshulwa, kweli phepha lichanekile, ke kutheni incwadi J,
  • Ingongoma ephambili yombhalo, sakhetha iCentral, ke kutheni incwadi C
  • Ulungelelaniso lwe-X, Y,
  • Emva koko ubukhulu bombhalo, sikhethe i-3,
  • I-angle yokujikeleza, kulo mzekelo i-0,
  • Ekugqibeleni isicatshulwa esiyithembayo, ukuba kumqolo wokuqala uya kuba yinombolo 1

Kuye kwasasazwa kwezinye iiseli, kuya kuba ngale ndlela:

I-TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
I-TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
I-TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
I-TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
I-TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
I-TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
I-TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Ndabiza iofayile ye geofumadas3.cdr

Ndiyisebenzise umbala oluhlaza, ukubonela umahluko. Emva kokuba iskripthi senziwa, sinokwicatshulwa kwisayizi esibonakalisiweyo, kanye phakathi kwinqanaba loqhagamshelwano.

Khuphela Ifayile ye-AutoCAD esetyenziswa kulo mzekelo.

Eli nqaku libonisa indlela i-template eyakhiwa ngayo. Ukuba uhlala kwisitemplate kwi-Excel, esele yakhelwe kuphela ukutya idatha, Ungayithenga apha.

Impendulo ibenye ku "Zoba amanqaku, imigca kunye nezicatshulwa zendlela eya ku-Excel ukuya kwi-AutoCAD"

  1. Ndidinga uncedo
    Ndizoba amakhulu amaxande abonisa imvumelwano yokumbiwa emigodini, angamaxande anombala osembindini kunye no-x kunye no-y, ndifuna uncedo, ndinedatha egqwesileyo

Shiya impendulo

Idilesi yakho ye email aziyi kupapashwa.

Le sayithi isebenzisa i-Akismet ukunciphisa ugaxekile. Funda indlela idatha yakho yokubhaliweyo isetyenziswe ngayo.